В ім'я Аллаха Милостивого, Милосердного!
Насамперед вважаю за необхідне від імені Ісламської Республіки Іран, яка є основоположником концепції діалогу між цивілізаціями, привітати проведення цієї конференції й у свою чергу подякувати шановному пану Щокіну та іншим шановним керівникам МАУП за глибоке розуміння цієї концепції і зусиль задля розширення діалогу, миру і дружби між представниками різних культур і цивілізацій, зокрема між ісламським світом і народом України.
Поза сумнівом, діалог між цивілізаціями — це початок нового шляху до кращого майбутнього. Діалог між цивілізаціями — це реальний шлях до співіснування і взаємодії між вільнодумними і спраглими справедливості народами і культурами. Так ми можемо знайти спільну мову для відповіді і вирішення загальних проблем людського співтовариства, як-от тероризм, СНІД, порушення прав людини, екологічні проблеми, бідність і слаборозвиненість, а також усунути неправильне сприйняття і протиріччя.
Загрозою для сучасного світу є прагнення до світового панування, яке проявилося після 11 вересня у зростанні мілітаризму і застосуванні сили або в погрозах застосувати силу з метою вирішення міжнародних проблем.
Сучасні прагнення до світового панування спрямовані і на релігію, і на демократію, і на свободу людей. Одні зловживають релігією, інші зловживають поняттями демократії і безпеки і під цими гаслами дбають лише про свої інтереси. Страшні катастрофи, які виникли в Іраку, Палестині й Афганістані, свідчать про облудність цілей США в розвитку демократії і свободи у світі.
Упродовж більш ніж піввіку люди світу є свідками систематичних порушень прав людини на Палестинській землі, цілеспрямованого винищування еліти і керівників палестинських груп, яке не припиняється, політики геноциду, яку проводить сіоністська держава, і постійної підтримки цих акцій з боку уряду США. Це стало причиною того, що палестинська криза — одна з найбільших трагедій і катастроф людства — перетворилася в серйозну загрозу для світу і міжнародної безпеки.
Ісламська Республіка Іран, зважаючи на основні принципи своєї зовнішньої політики, тобто принцип діалогу між цивілізаціями і культурами, розвиток співробітництва, створення атмосфери довіри й усунення напруги на міжнародній арені, морально підтримала інтифаду палестинського народу і рішуче засудила злочини режиму, який окупував Гудс (Єрусалим), підтримує утворення незалежної Палестинської держави зі столицею у священному місті Гудс (Єрусалим), що був виявом і втіленням поваги до всіх божественних релігій, і є невід'ємною частиною мусульманської землі.
Із позиції Ісламської Республіки Іран, єдиний шлях до встановлення шляхетного миру в близькосхідному регіоні — це увага до коренів і ґрунту, які спричинили кризу в Палестині. Іран твердо переконаний, що досягнення безпеки і міцного миру, зменшення страждань і болю палестинського народу потребують серйозних і практичних кроків світової громадськості, особливо ООН і Ради Безпеки з метою протистояння тероризму і расизму, підтримки палестинської інтифади задля задоволення основних прав народу Палестини, зокрема права на самовизначення, повернення всіх палестинських біженців і мирне співіснування між усіма божественними релігіями на землі Палестини.
Протистояння тероризму та расизму, його офіційним проявам і втіленням — сіоністському режиму, дії якого на палестинських територіях поставили під загрозу мир і міжнародну безпеку, має потребу у визначенні юридичних і законних меж, політичної свободи всіх країн, злагоди і допомоги світового співтовариства.
Ісламська Республіка Іран підтримує всі міжнародні кроки з метою протистояння тероризму і расизму в межах ООН, і переконана, що ці кроки повинні бути різносторонніми і спиратися на загальну волю, а будь-які спроби США у односторонніх, і його волюнтаристських рішеннях лише сприяють ускладненню ситуації, і збільшують кризу в регіоні і світі.
Ініціатива діалогу між цивілізаціями була висунута Президентом Ісламської Республіки Іран 4 листопада 1998 року в ООН. Далі ООН проголосила 2001 рік Роком діалогу між цивілізаціями. Затвердження цієї концепції 189 країнами-членами ООН і її реалізація 9 листопада 2001 року стали ефективною відповіддю на нестабільність і волюнтаризм на міжнародній арені, які загрожують стабільності у світі.
Пропозиція Ісламської Республіки Іран щодо діалогу між цивілізаціями висунута у час, коли змінювалася міжнародна структура й уряд США прагнув досягненням своєї односторонньої і не-легітимної мети внести розбрат між народами, культурами і давніми цивілізаціями, нав'язати американський погляд на життя усьому світу.
Необґрунтовані звинувачення США на адресу Ісламської Республіки Іран і спроби позбавити її права на використання атомної енергії в мирних цілях розцінюються як дискримінація і спроба довести логіку сили, позбавити незалежні і миролюбні народи права на розвиток і прогрес свого суспільства.
Ісламська Республіка Іран, дотримуючись положення Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і проводячи діяльність, яка сприяє довірі, підкреслює своє право на технології використання атомної енергії в мирних цілях. Я впевнений, що дискримінаційними і вибірковими підходами неможливо вирішувати проблеми світового співтовариства.
Уряд Ірану дотримується своїх зобов'язань за договором про нерозповсюдження ядерної зброї і вважає мирну атомну технологію необхідною для свого національного розвитку. Наша держава веде переговори з європейськими країнами, щоб зберегти своє невід'ємне право на використання атомної енергії в мирних цілях із дотриманням положень зазначеного договору.
Акцент на спільності культур, цивілізацій і поширенні культури справедливості, миру, дружби, взаємної поваги прав — надійна перспектива для світового співтовариства. Досягненню цієї мети мають сприяти насамперед письменники, мислителі, діячі освіти, вчені і дослідники.