головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 5/2006 
Персонал № 5/2006
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Аналітичний щотижневик Персонал-плюс







Клуб мільярдерів

Віра ЄВТУШИНА

Мільярдерів у світі стає більше щороку. У першому рейтингу найбагатших людей світу, який 20 років тому опублікував авторитетний американський журнал Forbes, було 140 мільярдерів. Чотири роки назад — 476. 2005 року їх кількість досягла рекорду — 793 особи. Щоправда, українців серед них не побільшало. Як і в попередньому рейтингу, мільярдерами за підсумками 2005 року Forbes визнав трьох обраних: Рената Ахметова, Віктора Пінчука та Сергія Таруту. Причому Ахметов і Пінчук стали біднішими, Тарута — багатшим.

Сукупний розмір капіталу багатіїв, які потрапили до списку, сягає 2,6 трлн доларів, що на 18% більше порівняно з попереднім рейтингом. Отже, на кожного мільярдера припадає близько 3,3 млрд доларів. Багатіїв представлено 49 націями, включаючи «дебютанта», чеського бізнесмена Петера Келнера, який обійняв 224-те місце з 3 млрд доларів.

Мільярдером серед мільярдерів за підсумками 2005 року з капіталом 50 млрд доларів визнано голову й засновника Microsoft Білла Гейтса. Ось уже 12 років поспіль він очолює рейтинг Forbes, однак за минулий рік Гейтсові вдалося збільшити відрив від другого номера списку Воррена Баффета, керівника компанії Berkshire Heathaway з 42 млрд доларів. На третє місце вийшов мексиканець Карлос Слім Елу з 30 млрд доларів.

Серед найбільш цікавих новачків у списку — Тулсі Танті, колишній торговець текстилем, його компанії, що спеціалізується на отриманні альтернативної енергії, належить найбільша в Азії вітрова електростанція; Віджай Малліа, алкогольний магнат, який випускає пиво Kingfisher; Кушал Пал Сінгх, найбільший забудовник в Індії; Анураг Діксіт, черговий магнат грального бізнесу, який зажив статків після того, як акції компанії Party Gaming, що належать йому і двом американцям, торік було виставлено на відкриті торги у Лондоні.

До нового рейтингу потрапили 78 жінок, що на 10 більше, ніж до попереднього. Однак лише шість із них заробили гроші самостійно. Хінд Харірі, донька вбитого прем'єр-міністра Лівану Рафіка Харірі, стала наймолодшою у списку багатіїв. Їй 22 роки, вона на вісім місяців молодша від німецького принца Альберта фон Турн-унд-Таксіса.

Російська економіка зростала через високі ціни на сировину. Завдяки цьому сплеску виріс і капітал 33 російських мільярдерів. 2005 року рейтинг поповнився сімома представниками Росії. Серед росіян зберігає лідерство Роман Абрамович, який у світовому рейтингу посідає 11-те місце. Його статки Forbes оцінив у 18,2 млрд доларів. Далі, на 37-му місці, із статками в 11 млрд доларів, — президент ВАТ «ЛУКОЙЛ» Вагіт Алекперов, на 41-му місці — Володимир Лісін (НЛМК) із 10,7 млрд доларів, на 44-му — Віктор Вексельберг (президент групи «Ренова») з 10 млрд доларів. П'ятдесяте місце — у президента «Альфа-групп» Михайла Фрідмана (9,7 млрд дол.).

У Китаї тепер є вісім мільярдерів, учетверо більше, ніж 2004 року. У США з'явилося 44 нових мільярдери, і майже половина капіталу в цьому списку — також має тамтешнє походження.

Списки мільярдерів поповнилися іменами 15 новачків із Європи, зокрема власника видавництв Річарда Десмонда (1 млрд дол.) і винахідника вакуумного очищувача Джеймса Дайсона.

Щодо українських багатіїв, то в американському рейтингу вони далеко не на перших місцях. Власник компанії «Систем кепітал менеджмент» Ренат Ахметов займає 451-те місце з 1,7 млрд доларів. У списках 2004 року Р. Ахме-тов посідав 258-ме місце з 2,4 млрд доларів. Зять колишнього президента країни Леоніда Кучми, глава корпорації «Інтерпайп» Віктор Пінчук займає 645-те місце і його статок журнал оцінив у 1,2 млрд доларів. У 2004 році В. Пінчук перебував на 507-му місці з 1,3 млрд доларів. Замикає українську трійку голова ради директорів корпорації «Індустріальний союз Донбасу» Сергій Тарута, який розділив 645-те місце в рейтингу з В. Пінчуком, його статок журнал також оцінив у 1,2 млрд доларів. За підсумками 2004 року С. Тарута займав 620-те місце з 1 млрд доларів. Прем'єр-міністр України Юрій Єхануров вважає, що для українських олігархів, які потрапили до переліку найбагатших людей світу за версією журналу Forbes, непристойно бути «такими багатими» у бідній країні. Ю. Єхануров вважає себе представником середнього класу. Він зазначає, що не носить багато грошей. «Із собою тримаю стільки грошей, щоб вистачило купити одну книжку». Під час on-line конференції в «Українській правді» у прем'єра виявилося 87 гривень. Як заробив свої перші гроші Єхануров, історія мовчить. Проте відомо, як заробив свій перший мільйон Р. Ахметов — на торгівлі вугіллям і коксом. Журналістам на прес-конференції він розповідав, що «було створено компанію «АРС». Ми займалися торгівлею вугіллям і коксом. Стартовий капітал був нульовий… було велике бажання і енергія…», — відмітив Р. Ахметов. Також він сказав: «мені легше сказати, як я заробив перший мільярд».

Раніше в інтернет-виданні «Трибуна» писалось: «Перші кроки Ахметова в бізнесі не можна назвати вдалими. «Це було на початку 1990-х років. Був там якийсь бізнес. У мене це вийшло випадково. Зовсім не плануючи одержати суперприбуток, ми купили підприємство, але не знали, що з ним робити. Продати його ми не змогли, але в країні відбулася інфляція, і в результаті ми продали це підприємство за зовсім інші гроші», — признається Ахметов. Але потім бізнес налагодився.

Хоча за списками журналу Forbes мільярдерів «made in Ukraine» за 2005 рік не побільшало, Державна податкова адміністрація заявляє, що в нашій країні спостерігається тенденція до збільшення кількості дуже багатих громадян.

«Точну кількість мільйонерів у 2005 році називати поки що рано, оскільки дані все ще обробляються. Вже зрозуміло, що доходи понад 500 млн грн. цього року задекларували декілька десятків чоловік. Це говорить про відкриття своїх доходів частиною найбагатших громадян. Взагалі тенденція йде до збільшення числа дуже багатих громадян», — сказав в інтерв'ю газеті «Дело» заступник голови Державної податкової адміністрації Сергій Лекарь.

«Ми вже не говоримо про більше ніж 1 млн грн., як раніше, а говоримо про значне збільшення кількості громадян, які одержують сотні мільйонів, які декларують свої такі високі доходи і сплачують дуже високі суми податків», — відзначив він.

С. Лекарь також повідомив, що з кожним роком збільшується категорія громадян, які одержують менші, але теж досить значні суми доходів. Позаминулого року ДПАУ зареєструвала 1 тис. 871 особу з доходами понад 1 млн грн, у 2003-му — 850 чоловік.

Серед громадян із мільйонними доходами є немало артистів і спортсменів. С. Лекарь повідомив, що недавно ДПАУ працювала з однією відомою українською співачкою, знаменитою за межами України, аби вона виплатила значну суму податків із одержаних за кордоном доходів. «Все більше знаменитих артистів правильно розуміють ситуацію і добровільно йдуть на сплату податків державі, хоча багато хто все ще не поспішає платити податки, показуючи нереально малі суми своїх доходів».

Рейтинг найбагатших людей світу

1. Білл Гейтс (50 млрд дол.)
Гарвардський недоук розробляє для Microsoft телевізійні комп'ютерні приставки, ігри та мобільні телефони.

2. Воррен Баффет (42 млрд дол.)
75-річний бізнесмен перетворив Berkshire Hathaway у компанію вартістю 133 млрд доларів.

3. Карлос Слім Елу (30 млрд дол.)
Імперія цього мексиканця включає нерухомість, банківську справу та страховий бізнес.

4. Інгвар Кампрад (28 млрд дол.)
79-літній швед, який заснував магазин збірних меблів Ikea, нині живе у Швейцарії.

5. Лакшмі Міттал (23,5 млрд дол.)
Виходець з Індії, 54-річний Міттал живе в Лондоні, звідки управляє найбільшою у світі сталеливарною компанією.

6. Пол Аллен (22 млрд дол.)
Співзасновник Microsoft.

7. Бернар Арно (21,5 млрд дол.)
57-річний король предметів шику, засновник і президент групи LVMH.

8.  Принц Алвалід бін Талал Алсуд (20 млрд дол.)
Принц із Саудівської Аравії, якому належать акції Citigroup на 10 млрд доларів.

9.  Кеннет Томсон із сім'єю (19,6 млрд дол.)
82-річний канадський засновник корпорації Thomson.

10.  Лі Ка-шин (18,8 млрд дол.)
Найбагатша людина у Гонконгу, 77-річний керівник холдингу Cheung Kong Holdings.

Підготувала Віра ЄВТУШИНА
(За матеріалами видань New York Times,
The FORTUNE, The FORBES та ін.)



передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту