головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 1/2009 
Персонал № 1/2009
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Аналітичний щотижневик Персонал-плюс







ОПТИМІСТИ ПІД ФІНАНСОВОЮ ГРОЗОЮ

Важ­ко бу­ти оп­тимістом, ко­ли щод­ня на те­ле­ба­ченні і в пресі стільки ува­ги приділе­но сумній для нас темі фінан­со­вої кри­зи пла­не­тар­но­го мас­шта­бу і в Ук­раїні зо­к­ре­ма.

Як пра­виль­но діяти під час кри­зи, не да­ва­ти да­ремній паніці за­хо­пи­ти се­бе, зре­ш­тою, бу­ти оп­тимістом?

Най­не­без­печніше під час не­стабільної еко­номічної си­ту­ації   це паніка. Її оз­на­ка   без­глуз­де ску­по­ву­ван­ня по­бу­то­вої техніки. Лю­ди не ду­ма­ють,  чи потрібні їм усі ці хо­ло­диль­ни­ки, те­левізо­ри то­що, во­ни про­сто по­трап­ля­ють під вплив на­тов­пу і внаслідок чо­го ко­ять аб­со­лют­но не­потрібні вчин­ки.

Пер­ше пра­ви­ло   не га­ряч­ку­ва­ти. Мен­ше слу­ха­ти історії, які по­чи­на­ють­ся так: "по­дру­га се­с­т­ри племінни­ка тро­юрідно­го діду­ся чу­ла..." Ви маєте влас­ну го­ло­ву і жит­тя, то ж на­ма­гай­те­ся уваж­но і вдум­ли­во аналізу­ва­ти все, по­ба­че­не і по­чу­те в пресі, на те­ле­ба­ченні, в Інтер­неті. Всілякі фо­ру­ми кра­ще вза­галі не чи­та­ти, бо про­по­но­ва­на інфор­мація або безпідстав­на, або знач­но пе­ребільше­на. Це ка­таліза­то­ри паніки. А чим більше ви панікуєте, тим мен­ше маєте ча­су на ре­альні дії.

Працівни­ки, яких ніхто не має наміру звільня­ти, на­слу­хав­шись інших, по­чи­на­ють нер­ву­ва­ти, пе­ре­жи­ва­ти. Внаслідок цьо­го погіршується якість їхньої ро­бо­ти, а зре­ш­тою їх звільня­ють. То ж не вар­то ніко­го слу­ха­ти, а скон­цен­т­ру­ва­ти ува­гу на то­му, аби пра­цю­ва­ти як­най­кра­ще. Під час кри­зи ком­панії праг­нуть поз­ба­ви­ти­ся від зай­вих співробітників, а тим, хто пра­цює кра­ще за інших, при­но­сить ко­ристь, на ко­му три­мається ком­панія, бо­я­ти­ся не­ма чо­го.

Так, у нинішній час потрібно де­що за­тяг­ну­ти по­яси і відмо­ви­ти­ся від де­я­ких ви­т­рат. Але кри­зу слід сприй­ма­ти не як гло­баль­ну ка­та­ст­ро­фу, а як тим­ча­сові труд­нощі, і тоді пе­ре­жи­ти її бу­де знач­но лег­ше.

На За­ході, де фінан­со­ва гро­за ви­бух­ну­ла за­дов­го до то­го, як кри­за по­сту­ка­ла в наші двері, лю­ди здебільшо­го встиг­ли огов­та­ти­ся і вже ділять­ся зі всім світом ре­ко­мен­даціями що­до ви­жи­ван­ня в умо­вах кри­зи. Як не див­но, у раніше мер­кан­тиль­них і обач­ли­вих аме­ри­кансь­ких ек­с­пертів на пер­шо­му плані по­ра­ди емоційно пси­хо­логічно­го змісту з ак­цен­том на си­лу ду­ху і оп­тимізм.

Аме­ри­канські пси­хо­ло­ги ра­дять не за­бу­ва­ти про те, що гроші є по­нов­лю­ва­ним ре­сур­сом, на відміну від здо­ров'я і нер­во­вої си­с­те­ми. Во­ни за­кли­ка­ють ду­ма­ти про приємне, змен­ши­ти кількість ча­су, а то й цілком відмо­ви­ти­ся від пе­ре­гля­ду те­ле­но­вин і чи­тан­ня га­зет.

Роб­ля­чи все, що вам під си­лу, по­ду­май­те, чи не по­ра на­вчи­ти­ся чо­гось но­во­го, опа­ну­ва­ти но­ву спеціальність. Най­кра­щий спосіб не втра­ти­ти ро­бо­ту   роз­ши­ри­ти спектр своєї про­фесійної кваліфікації і на­вчи­ти­ся пра­цю­ва­ти в ко­манді. Не кон­цен­т­ру­ва­ти ува­ги на стра­хові, пов'яза­но­му з кри­зою, і не го­ту­ва­ти­ся до важ­ких часів   цілком різні речі. Ство­рен­ня фінан­со­во­го ре­зер­ву про чор­ний день   обов'яз­ко­ва прак­ти­ка в усі ча­си за будь яко­го рівня до­ходів. Крім то­го, ця ду­же ко­рис­на впра­ва до­по­мо­же за­гар­ту­ва­ти ха­рак­тер і уник­ну­ти да­рем­них ви­т­рат у май­бут­нь­о­му.

Аме­ри­канські пси­хо­ло­ги відшу­ка­ли й по­зи­тивні сто­ро­ни кри­зи, які мож­на і потрібно роз­гля­да­ти як бо­ну­си. Ось де­які з них:

   зни­жен­ня цін на газ;

   падіння цін на не­ру­хомість (як­що ви дав­но хотіли ку­пи­ти квар­ти­ру або бу­ди­нок, кри­за   найв­даліший для цьо­го час, за умо­ви, що не до­ве­деть­ся по­зи­ча­ти гроші в бан­ку);

   акції де­шев­ша­ють, то­му кри­за   це час їх ку­пу­ва­ти;

   під час фінан­со­во еко­номічних пе­реміщень лю­ди мен­ше по­до­ро­жу­ють, зни­жується спо­жи­ван­ня ма­теріаль­них і не­ма­теріаль­них благ. За­вдя­ки цьо­му змен­шується рівень шкідли­вих ви­кидів в ат­мо­сфе­ру, уповільнюється зро­с­тан­ня сміттєзва­лищ на­вко­ло ме­га­полісів. До то­го ж змен­шен­ня спо­жи­ван­ня оз­на­чає, що на­се­лен­ня ото­чу­ва­ти­ме се­бе мен­шою кількістю не­потрібних ре­чей.

За ма­теріала­ми сай­ту interfax.by



передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту